Grafika kolekcjonerska
Od kilkunastu lat na polskim rynku sztuki możemy obserwować coraz większe zainteresowanie pracami na papierze – grafikami, fotografią oraz różnego rodzaju rysunkami i kolażem. DESA Modern już prawie od dwóch dekad z dumą uczestniczy w popularyzacji kolekcjonerstwa tego rodzaju dzieł. Przez ten czas udało się zaprosić do współpracy wielu wybitnych artystów, którzy zgodzili się specjalnie dla DESA Modern stworzyć edycje w technice inkografii swoich najciekawszych i najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów prac. W ofercie znajdą Państwo wyjątkowy wybór twórców cieszących się międzynarodową sławą: Tamary Łempickiej, Victora Vasarely’ego, Juliana Stańczaka oraz Richarda Anuszkiewicza. Wybór grafiki pozwala na cieszenie się w domowym zaciszu kompozycjami stworzonymi przez najważniejsze nazwiska polskiej sztuki, których prace malarskie najczęściej pozostają często poza zasięgiem osób rozpoczynających budowę domowych i firmowych kolekcji. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z różnorodnymi technikami graficznymi, których wyjątkowe przykłady zobaczyć można w galeriach DESA Modern.

  


Inkografia.

Zdecydowana większość prac, które znajdą Państwo w ofercie DESA Modern to inkografie. Ta technika, pomimo stosunkowo niedługiej historii, już na dobre zagościła w wielu kolekcjach. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań, inkografie doskonale oddają artystyczną wizję i kunszt twórców, z którymi współpracujemy. Dobrym przykładem możliwości jakie daje jej różnorodność prac w naszej ofercie: od bajkowych scen autorstwa Józefa Wilkonia, przez piękne widoki polskich miast Edwarda Dwurnika, po nastrojowe kompozycje z pogranicza pejzażu i abstrakcji pędzla Tadeusza Dominika.

Oprócz estetycznych walorów często ważnym aspektem, który zachęca do zainteresowania inkografiami, jest ich potencjał kolekcjonerski i inwestycyjny. Grafiki powstają w określonym nakładzie, każdy egzemplarz jest numerowany i sygnowany przez artystę. Dodatkowo autentyczność potwierdza indywidualny dla każdej odbitki certyfikat autentyczności oraz sucha pieczęć i hologram. Docenianą powszechnie zaletą inkografii jest ich przystępna cena w porównaniu do prac w technikach malarskich, dzięki czemu są doskonałym wyborem dla miłośników sztuki zaczynających kolekcjonerską przygodę. 


         

Heliografia.

Heliografia (zwaną również powszechnie heliotypią i cliché-verre) to technika łącząca w sobie cechy tradycyjnej grafiki warsztatowej i fotografii. Wykorzystuje szklaną płytę pokrytą nieprzezroczystą substancją (np. farbą). Artysta wykonuje kompozycję poprzez rysowanie ostrym narzędziem po płytce. Z tak powstałej matrycy wykonuje się stykowo odbitki w ciemni fotograficznej na papierze światłoczułym.

W ofercie DESA Modern znajdują się wyjątkowe heliografie autorstwa Zdzisława Beksińskiego, które artysta wykonał w latach 1956-69. Możemy się domyślać, że wybór właśnie tej techniki mógł być podyktowany chęcią wykorzystania już posiadanych materiałów fotograficznych. Odbitki powstały współcześnie pod technicznym i merytorycznym nadzorem Muzeum Historycznego w Sanoku w zamkniętej edycji ograniczonej do 10 egzemplarzy. Każda grafika jest opatrzona dwiema pieczęciami – suchą z nazwą instytucji i mokrą z informacją o numerze edycji i podpisem Dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku.


   
    

Gouttelette.

Forma grafiki kolekcjonerskiej, która jest autorską metodą stworzoną przez przedsiębiorstwo Felix Rosenstiel's Widow & Son, które działa na rynku druków artystycznych już od ponad 140 lat. Gouttelette łączy w sobie zastosowanie nowoczesnych technologii drukarskich i bardzo dokładne wykonanie, które doskonale oddaje wizję artystek i artystów. Dzięki zastosowaniu światłoodpornej farby drukarskiej (zgodnej z brytyjskim standardem BS1006) i bezkwasowego podłoża wykonanego w 100% z bawełny prace wykonane w tej technice są odporne na upływ czasu.

W DESA Modern dostępne są wyjątkowe edycje prac Tamary Łempickiej wykonane w technice gouttelette w ramach współpracy między Tamara de Lempicka Estete LCC oraz Chelsea Green Edition. Grafiki powstały w nakładzie zamkniętym stu egzemplarzy. Do każdej pracy dołączony jest certyfikat autentyczności z numerem edycji gouttelette, suchą pieczęcią Chelsea Green Edition oraz podpisami mistrza drukarza potwierdzającego jakość oraz wnuczki artystki Victorii de Lempickiej, która autoryzowała gouttelette na mocy przynależnych jej praw autorskich. 


             


Serigrafia.

Serigrafia (nazywana również powszechnie sitodrukiem) to jedna z najpopularniejszych technik graficznych, chętnie stosowaną zarówno w sztuce jak i w szeroko pojętym designie. Wywodzi się z tradycyjnych metod druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Do powstania odbitki wykorzystuje się matrycę-szablon, którą wykonuje się na prostokątnej ramie z napiętą wewnątrz siatką sitodrukową. Kompozycję nanosi poprzez odręczny rysunek lub za pomocą światłoczułej emulsji, a odbitki są tworzone poprzez przetłoczenie farby przy pomocy rakli na podłoże (np. papier lub tkaninę) przez niezakryte oczka siatki.

Prace, które znajdują się w ofercie DESA Modern, pokazują jak różne mogą być efekty wykorzystania tej serigrafii. W galeriach zobaczą Państwo zarówno dzieła wielkich mistrzów op-artu – Juliana Stańczaka i Victora Vasarely’ego, którzy w mistrzowski sposób łączą różnokolorowe, geometryczne plamy, oraz wyjątkowe grafiki Tamary Łempickiej, które zwracają uwagę perfekcją wykonania. Każdy kolejny kolor używany do druku wymaga osobnej matrycy, w przypadku realistycznych prac Łempickiej takich sit może być nawet kilkanaście.

  


Litografia.

Technika druku płaskiego, gdzie kompozycja jest nanoszona na wypolerowany kamień litograficzny przy pomocy tłustej kredki bądź tuszu litograficznego. Następnie rysunek jest zakwaszany roztworem kwasu azotowego i gumy arabskiej, dzięki czemu niezarysowane partie nie przyjmują farby drukowej. Aby uzyskać odbitkę przykłada się zwilżony papier do kamiennej matrycy i odbija na prasie litograficznej. W DESA Modern znajdą Państwo wybrane litografie autorstwa Victora Vasarely'ego, który był prekursorem i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli op-artu.

      


 

Fotografia.

Ponadczasowe walory estetyczne nadają pracom potencjału kolekcjonerskiego i inwestycyjnego. Odbitki zostały stworzone z najwyższej jakości materiałów, dzięki którym są odporne na upływ czasu. W ofercie DESA Modern posiadamy czarno-białe fotografie Zdzisława Beksińskiego i Szymona Brodziaka. 

Prace Zdzisława Beksińskiego to tradycyjne odbitki wykonane w ciemni z autorskich negatywów pod merytorycznym i technicznym nadzorem Muzeum Historycznego w Sanoku. Fotografie powstały w zamkniętej edycji liczącej 30 egzemplarzy. Każdy z nich został opatrzony dwiema pieczęciami – suchą z nazwą instytucji i mokrą z danymi serii i podpisem Dyrektora Muzeum. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w latach 50. XX wieku, kiedy jako młody człowiek na początku swojej artystycznej drogi Zdzisław Beksiński eksplorował medium fotografii. Do wielu z nich pozowała żona i muza artysty Zofia Beksińska, przez co są zapisem nie tylko artystycznej wrażliwości, ale również wielkiego uczucia.

      

Prace Szymona Brodziaka to znakomita współczesna fotografia, która zyskała uznanie na całym świecie. Twórczość artysty charakteryzują wysmakowane czarno-białe kompozycje oraz szczególna czułość na piękno kobiecego ciała. Fotografie Szymona Brodziaka dostępne w DESA Modern powstały w zamkniętych nakładach liczących 100 lub 199 egzemplarzy. Do każdej z fotografii dołączony jest autorski certyfikat potwierdzający ich autentyczność.

    

Zestawienie kilku prac danego artysty niezaprzeczalnie lepiej oddaje jego styl, wrażliwość i ekspresję artystyczną. 

Zachęcamy do stworzenia własnej kolekcji! 

    

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium