Filtry
Cena od
  • od
    do

Hanna Bakuła obrazy sprzedaż


Hanna Bakuła (ur. 1950 r., Warszawa) - jedna z najbardziej znanych polskich malarek, aktywna pisarka i publicystka.

Studiowała malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Lata 80-te spędziła w Stanach Zjednoczonych, głównie w Nowym Jorku. Pracowała tam jako scenografka, kostiumolożka, malowała portrety - dzięki tworzeniu wizerunków znanych osób twórczość Bakuły zyskała na popularności. Artystka zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Napisała serię książek podejmujących tematy osobiste i opiniotwórcze. Wydała ponad 20 pozycji, w tym dwie powieści, które zostały bestsellerami: „Idiotka: miłość w Nowym Jorku”  i „Hazardzistka”. W swoich książkach artystka gromadzi własne przemyślenia i spotykające ją sytuacje, opisuje bliskie jej środowisko artystyczne.

Twórczość artystki porównywana jest do sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wskazuje się na związki i podobieństwa między portretami Hanny Bakuły oraz obrazami, które powstały w wyniku działalności Firmy Portretowej Witkacego. Zastosowana groteska, kontrastowe i wyraziste zestawienia barwne, odrealnione kolory na portretach znanych osób uzasadniają dostrzeganie analogii między twórczością tych artystów. Portrety Bakuły to wyraziste wizerunki, nieznacznie zniekształcone. Deformacja służy uwydatnieniu cech psychologicznych. Skóra twarzy często ma niebieskie czy fioletowe zabarwienie co rodzi skojarzenia z malarstwem ekspresjonistów. Niektórzy wskazują na odniesienia twórczości Bakuły do prac autorstwa Tamary Łempickiej, artystki art déco, która również malowała znane, współczesne sobie osobistości. Dorobek twórczy Hanny Bakuły znacznie wykracza poza portrety. Artystka maluje pejzaże, erotyki, wnętrza, zajmuje się ceramiką i kolażami. Bakuła często posługuje się groteskową formą. Cechy ludzkie mieszają się ze zwierzęcymi, nawet w obszarze samej anatomii – pojawiają się ptasie dzioby, psie uszy, żabie usta.

W naszej kolekcji Inkografii, możemy znaleźć cykl obrazów "Znaki Zodiaku", który w przenikliwy  i humorystyczny i  ironiczny sposób charakteryzuje poszczególne znaki, ich charakter, temperament i osobowość, z podziałem na płcie. 
Tekst oraz zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony artystki: hannabakula.pl
 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium