Filtry
Cena od
  • od
    do

Jan Dobkowski Prace Obrazy

 

Jan Dobkowski (ur. 1942 r., Łomża) to Artysta nadzwyczaj oryginalny. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, akcjami plenerowymi i ulicznymi, graffiti oraz filmem. Absolwent Państwowego Liceum Plastycznego w Warszawie. W latach 1962-1968 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Juliusza Studnickiego i prof. Jana Cybisa.

Motywy związane z pierwotną energią życiową, pełną naturalności i optymizmu erotyką zajmują naczelne miejsce w twórczości Jana Dobkowskiego. W swoich pracach artysta inspiruje się przede wszystkim formami biologicznymi, w których dominują najczęściej figury ludzkie. W charakterystyczny dla siebie sposób artysta przetwarza je w skomplikowane, wielowątkowe układy splątanych linii, plam i kształtów. W jego dziełach z pozornie nieczytelnych form wyłaniają się symboliczne przedstawienia złożonych aktów seksualnych, kwitnących kwiatów, kiełkujących pnączy. Pojawiają się przejrzyste promienie słoneczne. Nic więc dziwnego, że krytycy nieodłącznie dostrzegają w bezpruderyjnych obrazach Dobkowskiego ducha hippiesowskich, kontrkulturowych lat 60.

Cykl dzieł czerwono-zielonych zapewnił Artyście sukces i do dzisiaj uchodzi za jeden z najbardziej charakterystycznych w jego twórczości. Sam Artysta stwierdził, że „czerwono-zielony okres wywodził się z natury, z poszukiwania linearnego, z tropienia płaszczyzny konturu. Chciałem coś wydrzeć naturze, choćby na zasadzie obrysu. (...) To był początek mojego ja, mojego samookreślenia”.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium