Filtry
Cena od
  • od
    do

 

Julian Stańczak, malarz, Op-art 

 

Julian Stańczak (1928 Borownica - 2017 Seven Hills, Ohio)

Wybitny malarz, jeden z twórców kierunku Op-art, który nazwę wziął od jego wystawy z 1964 r. o nazwie „Optical Paintings”. Nim osiadł w ostatecznie w Stanach Zjednoczonych, na jego życie miały wpływ wydarzenia II wojny światowej - jako nastolatek wraz z rodziną został deportowany do pracy na Syberii, gdzie na skutek panujących tam ciężkich  warunków stracił władzę w prawej ręce.  Dwa lata później, w 1942 r. po uzyskaniu amnestii, wraz z rodziną ucieka na południe, podróżując po Bliskim Wschodzie i docierając do tak odległych zakątków jak Pakistan czy Indie. Ostatecznie w 1942 r. został ulokowany w obozie dla polskich uchodźców w Ugandzie, co miało znaczący wpływ na jego twórczość. Jak sam mówił, największe wrażenie zrobiły na nim kolory natury jakie udało mu się zaobserwować, które w efekcie stały się inspiracją dla jego malarstwa. 

 

Dla mnie był to całkowicie fantastyczny fenomen, który, ku mojej radości, rozgrywał się przed moimi oczami każdego dnia. Mogłem przyglądać się, jak dżungla zmienia kolory od purpury po nieledwie czerwień , potem znowu z powrotem do niebiesko-zielonego lub czarnego. To były przepyszne barwne czary. Fascynowałem się tym dramatem i chciałem go przedstawić

(M. Smolińska, Julian Stańczak. Op art i dynamika percepcji, Muza SA, Warszawa 2014, s. 14)

Julian Stańczak - Serigrafia, Młodość

 

 

Lata 50 to jego podróż do Ameryki, gdzie po ukończeniu studiów na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni Yale, zaczął wykorzystywać doświadczenia zdobyte podczas pobytu w Afryce. Jego twórczość była swoistą nowością w świecie sztuki – Stańczak dzięki wcześniejszym doświadczeniom odważnie operował kolorem, a jego prace cechowały się uporządkowanym rytmem, charakterystycznym dla tempa muzycznego.  Z czasem jego prace stają się coraz bardziej skomplikowane – artysta używa coraz większej palety barw, a tworzone przez niego kompozycje cechują się większym stopniem złożoności. Jego eksperymenty stają się wyrafinowane, a optyczna gra z odbiorcą zyskuje coraz większe grono sympatyków. 

Julian Stańczak Serigrafia COMPOUNDED RED

Dzisiaj Julian Stańczak jest ikoną sztuki XX wieku. Jego obrazy przez blisko 60 lat wystawiane były na licznych wystawach, obecne są takie w zbiorach ponad 70 muzeów, a także licznych prywatnych kolekcji. Wśród ośrodków posiadających prace Juliana Stańczaka warto wyróżnić: Cleveland Institute of Art, The Metropolitan Museum of Art, Miami University Art Museum, Museum of Fine Arts Boston czy Museum of Modern Art (New York).

Ważne wystawy:

1964 - Martha Jackson Gallery, New York, NY

1971 - Cleveland Institute of Art, Cleveland, Ohio

1974 - Phoenix Gallery, San Francisco, California

1981 - National Museum, Warsaw, Poland

1988 - Alice Simsar Gallery, Ann Arbor, Michigan

1999 - Columbus Museum of Art, Columbus, Ohio

2002 - Washington State University Museum of Art, Pullman, Washington, "Optical Reaction: The Art of Julian Stanczak (50 Year Retrospective)"

2004 - Stefan Stux Gallery, New York, New York, "Julian Stanczak, Master of Op Art: Highlights of the Past 40 Years"

2008 - Danese Gallery, New York, New York

2009 - Museum of Contemporary Art, Cleveland, Ohio

2015 - Cincinnati Art Museum, "Julian Stanczak: Color–Color", Cincinnati, OH

2016 - Diane Rosenstein Gallery, "Julian Stanczak", Los Angeles, CA

 

 

Fotografie pochodzą ze strony julianstanczak.net, oraz  youtube.com

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium